.

.

17 kwi 2016

Nie oceniaj książki po okładceMoja dusza lewituje na wysokości sufitu, bo w piątek mogłam kupić wszystko to, czego potrzebuję do szczęścia. Historia i kilka innych perełek.
A wszystko dzięki wspaniałomyślności właścicieli kawiarni Tubajka i ich świetnej akcji.13 kwietnia w rodzinnej sklepo-kawiarni Tubajka odbyła się nagłośniona w całej Łodzi akcja "Randka w ciemno z książką, czyli nie oceniaj książki po okładce". Zabawa trwała od 11:00 do 20:00. W tym czasie każdy mógł tam przyjść, napić się kawy oraz kupić książkę za śmieszną kwotę 1-2zł. Więc gdzie haczyk? Otóż wszystkie pozycje owinięte były szarym papierem, zawiązane sznureczkiem tak, by nikt z biorących udział w akcji nie mógł nawet domyślać się, co kupuje. Można było kierować się tylko fragmentem napisanym na papierze. Dodatkowo każdy mógł wziąć ze sobą tylko jedną książkę. Stopniowo były one donoszone, tak aby nikt z kupujących nie musiał wyjść niezadowolony.
Skoro jedna książka, dlaczego na zdjęciu jest ich kilka, zapytacie. Otóż, przyznam, że trochę oszukiwałam - wchodziłam do kawiarni kilka razy. Kupiłam sobie czekoladowe latte i wracałam tam co chwile, odkrywając nowe perełki.
Zabawa wywoływała zdecydowanie więcej emocji niż normalny zakup książki. Ciekawość zawsze brała górę, a ja rozrywając papier w pośpiechu randkowałam z coraz to ciekawszymi tytułami.K. Simonow - "Dni i noce"
J. Clavell - "Król szczurów"
K. Bunsch - "Aleksander"

Najbardziej zadowolona jestem z Króla szczurów oczywiście. Pamiętam dokładnie, kiedy przeczytałam tę książkę. Niestety oddałam ją znajomemu, więc nie mogłam przeczytać jej ponownie. Polecałam ją też wielu osobom, teraz będę mogła ją również pożyczyć. Jest to perełka, która zdecydowanie znajduje się na mojej liście najwspanialszych książek jakie przeczytałam w swoim życiu. Chętnie do niej wrócę.
Przyznam, że kiedy wybierałam Aleksandra myślałam, że to książka historyczna, ponieważ fragment tekstu zawierał nazwiska i daty z czasów starożytnych. Niestety niemiło się rozczarowałam - to powieść, a na takie ostatnio nie mam ochoty. Będzie musiała poczekać na mojej półce i liście książek do przeczytania.

H. Mordawski "Polskie lotnictwo wojskowe 1918-1920"
E. Żukowska "Mitologie Andrzeja Sapkowskiego"
K. J. Węgrzyn "Nowa Konfederacja Barska"
Książkę o polskim lotnictwie kupiłam tego samego dnia na wyprzedaży. Dałam za nią nieco ponad 20 zł, więc naprawdę było warto. Po całych zakupach byłam odprężona i nareszcie wydałam pieniądze na coś, co sprawiło mi prawdziwą rozkosz.
Mitologie Sapkowskiego chcę przeczytać, ale na razie podchodzę do tego bardzo sceptycznie, obawiam się, że mało będzie w tym odniesień do naszej kultury, dużo zapożyczeń z Wiedźmina. O Nowej Konfederacji Barskiej nie mam jeszcze zdania, ale na pewno przeczytam z przyjemnością. Wisienkę na torcie zostawiłam na sam koniec. Dwie pozycje, które sprawiają, że chce mi się wstawać rano. Uwielbiam czasy barbarzyńców, bardzo interesuje mnie średniowiecze i wpływ obcych ludów na zmiany na tym kontynencie, upadek imperium i powstanie nowego. Jeśli chodzi o Napoleona - moja miłość do niego pojawiła się zaraz po zakochaniu się w Rewolucji Francuskiej, potem nadeszły czasy napoleońskie, a ja bez pamięci oddałam się historii Francji od traktatu w Verdun w 843 r. po czasy Kongresu Wiedeńskiego w 1815 r. Za książki z tego okresu dałabym się pokroić. A tu proszę - cacko zawierające biografię mojego guru za jedyne 15 zł na wyprzedaży.

Zakończę moim ulubionym cytatem tego wielkiego człowieka:

Okoliczności? Ja tworzę okoliczności!

5 komentarzy:

 1. Tez bym oszukiwała :D bez żadnych wyrzutów sumienia!

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewelacyjna akcja- sama bardzo chętnie bym skorzystała :-) Najbardziej mnie zaintrygowały tytuły historyczne ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo się cieszę, że w końcu wydajesz się być szczęśliwa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Barbarzyńska Europa brzmi ciekawie, z chęcią bym do niej zajrzała:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli trwało to tyle godzin, sam wchodziłbym kilkakrotnie :) Nie mówiąc już o tym, że wysłałbym paru znajomych i pozostałych członków rodziny :P Fajny post ;) Pozdrawiam :3

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...